V roku 2022 sa na Slovensku odohralo množstvo významných udalostí naprieč rôznymi oblasťami. Prinášame prehľad 20 kľúčových momentov:
1.Zimné olympijské hry v Pekingu (4. – 20. február): Slovensko reprezentovalo 50 športovcov v 7 športoch. Lyžiarka Petra Vlhová získala zlatú medailu v slalome, čo bol historický úspech pre slovenské alpské lyžovanie.
2.Bronzová medaila v ľadovom hokeji (19. február): Slovenská hokejová reprezentácia získala bronzovú medailu na ZOH v Pekingu po víťazstve nad Švédskom 4:0. Juraj Slafkovský sa stal najlepším strelcom turnaja a neskôr bol draftovaný ako jednotka do NHL.
3.Ratifikácia obrannej dohody s USA (9. február): Národná rada SR schválila a prezidentka Zuzana Čaputová ratifikovala dohodu o obrannej spolupráci s USA, ktorá umožňuje americkým ozbrojeným silám využívať letecké základne Malacky a Sliač.
4.Utečenecká kríza (február – marec): Po vypuknutí vojny na Ukrajine Slovensko čelilo prílevu utečencov. Vláda a dobrovoľníci poskytovali pomoc, no objavili sa aj kritiky týkajúce sa nedostatočnej koordinácie a prípravy štátu na takúto situáciu.
5.Obvinenie Roberta Fica (apríl – máj): Líder opozície Robert Fico bol obvinený zo založenia a podpory zločineckej skupiny. Parlament hlasoval o jeho vydaní do väzby, no súhlas neudelil. Neskôr Generálna prokuratúra zrušila stíhanie na základe paragrafu 363.
6.Posilnená predsunutá prítomnosť NATO (15. marec): Parlament schválil posilnenú predsunutú prítomnosť NATO na území SR. V rámci tohto úsilia prišli na Slovensko jednotky s cieľom posilniť východné krídlo Aliancie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
7.Výmena ministrov (september): Po odchode strany SaS z koalície podali demisiu ministri Richard Sulík, Mária Kolíková, Branislav Gröhling a Ivan Korčok. Prezidentka Zuzana Čaputová následne vymenovala nových ministrov: Karla Hirmana (hospodárstvo), Viliama Karasa (spravodlivosť) a Rastislava Káčera (zahraničie). Vedením rezortu školstva bol dočasne poverený premiér Eduard Heger.
8.Tragická nehoda na Zochovej ulici v Bratislave (2. október): Vodič pod vplyvom alkoholu narazil do zastávky MHD, pričom zahynulo päť osôb, z toho štyria vysokoškolskí študenti. Nehoda vyvolala diskusiu o bezpečnosti na cestách a zodpovednosti vodičov.
9.Vyhlásenie referenda o možnosti skrátiť volebné obdobie (3. november): Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa bude konať 21. januára 2023.
10.Odsúdenie Mariana Kotlebu (apríl): Najvyšší súd SR potvrdil trest pre Mariana Kotlebu za používanie nacistickej symboliky, čím prišiel o poslanecký mandát a bol odstavený z parlamentu.
11.Spoločné komunálne a župné voľby (29. október): Po prvýkrát v histórii Slovenska sa konali spojené voľby do orgánov samosprávnych krajov a obcí v jeden deň.
12.Povodne a mimoriadne situácie (rok 2022): Slovensko čelilo 222 mimoriadnym udalostiam, najmä povodniam, snehovým kalamitám a nedostatku pitnej vody. Mimoriadna situácia bola vyhlásená v 102 prípadoch.
13.Pád vlády Eduarda Hegera (15. december): Národná rada SR vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera. Tento krok viedol k politickej nestabilite a diskusiám o predčasných voľbách.
14.Demisia ministra financií Igora Matoviča (23. december): Igor Matovič odstúpil z funkcie ministra financií po schválení štátneho rozpočtu na rok 2023, čo bola podmienka strany SaS pre podporu rozpočtu.
15.Streľba na Zámockej ulici v Bratislave (12. október): Pred podnikom Tepláreň, známym ako miesto stretávania LGBTI komunity, došlo k streľbe, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia a jeden bol zranený. Páchateľ bol neskôr nájdený mŕtvy. Incident bol klasifikovaný ako teroristický útok motivovaný nenávisťou voči LGBTI komunite.
16.Rekordné teploty v júni (30. jún): V obci Somotor pri Košiciach bola nameraná najvyššia júnová teplota v histórii Slovenska, dosahujúca 38,8 °C.
17.Prvý prípad opičích kiahní (7. júl): Slovensko zaznamenalo prvý potvrdený prípad opičích kiahní.
18.Zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba (9. august): Ukrajina pozastavila dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba do Česka, Maďarska a Slovenska z dôvodu nevyplatenia tranzitných poplatkov.
19.Požiar v Handlovej (16. jún): Požiar v bytovom dome v Handlovej si vyžiadal štyri obete a päť zranených.
20.Expulzia ruských diplomatov (14. marec): Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov pre podozrenia zo špionáže a korupcie.
Tieto udalosti výrazne ovplyvnili politickú, spoločenskú a bezpečnostnú situáciu na Slovensku v roku 2022.
V roku 2022 sa vo svete odohralo množstvo významných udalostí naprieč rôznymi oblasťami. Prinášame prehľad 20 kľúčových momentov:
1.Ruská invázia na Ukrajinu (24. február): Rusko začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu, čo viedlo k najväčšiemu ozbrojenému konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny. Táto udalosť spôsobila rozsiahle humanitárne krízy a globálne politické napätie.
2.Smrť kráľovnej Alžbety II. (8. september): Vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II., najdlhšie vládnuca panovníčka v histórii Spojeného kráľovstva. Na trón nastúpil jej syn, kráľ Karol III.
3.Protesty v Iráne (september – december): Po smrti 22-ročnej Mahsy Amini, ktorú zatkla iránska mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel nosenia hidžábu, vypukli v krajine masové protesty proti režimu a za práva žien.
4.Nepokoje v Kazachstane (január): Masové protesty proti zvýšeniu cien pohonných hmôt prerástli do násilných stretov a politickej krízy. Na stabilizáciu situácie boli povolané mierové jednotky Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti.
5.Politická nestabilita v Spojenom kráľovstve (júl – október): Premiér Boris Johnson odstúpil v júli, jeho nástupkyňa Liz Trussová rezignovala po 45 dňoch vo funkcii, čím sa stala najkratšie slúžiacou premiérkou v histórii krajiny. Novým premiérom sa stal Rishi Sunak.
6.Napätie medzi USA a Čínou kvôli Taiwanu (august): Návšteva predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane vyvolala ostrú reakciu Číny, ktorá spustila rozsiahle vojenské cvičenia v okolí ostrova.
7.Svetová populácia dosiahla 8 miliárd (15. november): Podľa odhadov OSN počet obyvateľov Zeme prekročil hranicu 8 miliárd, čo poukazuje na rastúce demografické výzvy pre planétu.
8.Energetická kríza v Európe (rok 2022): V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a následných sankcií čelila Európa výraznému nárastu cien energií a hľadaniu alternatívnych zdrojov plynu a ropy.
9.Zrušenie práva na interrupciu v USA (24. jún): Najvyšší súd USA zrušil precedens Roe vs. Wade z roku 1973, čím umožnil jednotlivým štátom zakázať alebo obmedziť prístup k interrupciám.
10.Zimné olympijské hry v Pekingu (4. – 20. február): Peking sa stal prvým mestom, ktoré hostilo letné aj zimné olympijské hry. Podujatie sa konalo pod prísnymi pandemickými opatreniami.
11.Parlamentné voľby vo Francúzsku (apríl): Emmanuel Macron bol znovuzvolený za prezidenta Francúzska, porazil kandidátku krajne pravicového Národného zhromaždenia Marine Le Penovú.
12.Pád vlády v Taliansku (júl): Premiér Mario Draghi podal demisiu po strate podpory koaličných partnerov, čo viedlo k predčasným parlamentným voľbám.
13.Zrušenie núdzového stavu v Japonsku (október): Po takmer dvoch rokoch Japonsko ukončilo núdzový stav súvisiaci s pandémiou COVID-19 a začalo postupne otvárať svoje hranice pre turistov.
14.Zosuv pôdy v Brazílii (február): V meste Petrópolis došlo k ničivému zosuvu pôdy po intenzívnych dažďoch, ktorý si vyžiadal viac ako 230 obetí.
15.Prezidentské voľby v Brazílii (30. október): Luiz Inácio Lula da Silva bol zvolený za prezidenta Brazílie, porazil úradujúceho prezidenta Jaira Bolsonara.
16.Protesty v Srí Lanke (apríl – júl): Masové protesty proti ekonomickej kríze a nedostatku základných potrieb viedli k rezignácii prezidenta Gotabaju Rajapaksu a premiéra Mahindu Rajapaksu.
17.Zemetrasenie v Afganistane (22. jún): Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo východný Afganistan, pričom zahynulo viac ako 1 000 ľudí a tisíce ďalších utrpeli zranenia.
18.Vypustenie vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (25. december 2021): Hoci teleskop bol vypustený koncom roka 2021, v roku 2022 začal posielať prvé zábery vesmíru s bezprecedentnou hĺbkou a detailmi, čo predstavuje významný pokrok v astronómii.
19.Zimné olympijské hry v Pekingu (4. – 20. február): Peking sa stal prvým mestom, ktoré hostilo letné aj zimné olympijské hry. Podujatie sa konalo pod prísnymi pandemickými opatreniami.
20.Parlamentné voľby vo Francúzsku (apríl): Emmanuel Macron bol znovuzvolený za prezidenta Francúzska, porazil kandidátku krajne pravicového Národného zhromaždenia Marine Le Penovú.
Tieto udalosti spolu s predchádzajúcimi významne ovplyvnili globálny vývoj v roku 2022